[WIDEO]Działko przeciwlotnicze na wolsztyńskim molo! W akcji patrol saperski!

W sobotę, 29 czerwca br., na Jeziorze Wolsztyńskich w okolicach mola odbyły się ćwiczenia strażaków z JRG Wolsztyn oraz JRG Kościan. Miały one na celu zapoznanie się z terenem, przećwiczenie umiejętności grupy ratownictwa wodno-nurkowej oraz przy okazji oczyszczenie dna zbiornika wodnego. Działania były wspierane przez Wolsztyński Klub Nurkowy – Bad Fish

To właśnie członkowie tego ugrupowania, w trakcie nurkowania w jeziorze natrafili na niecodziennie i niebezpieczne znalezisko – działko przeciwlotnicze, najprawdopodobniej radziecki produkt – WJa-23.

Nurkowie wydostali znalezisko na brzeg, gdzie zostało zabezpieczone przez patrole policji. Na miejscu zjawił się technik kryminalistyki, który dokonał wstępnych oględzin broni.
Może to być element wyposażenia radzieckiego samolotu Ił-2 który rozbił się w okolicach Chorzemina – mówi Jarosław Rostkowski z Muzeum Regionalnego.

Na miejscu zjawili się saperzy z głogowskiego 4 batalionu inżynieryjnego, którzy zabezpieczyli broń oraz amunicję. Znalezisko zostało przewiezione specjalną ciężarówką na poligon, gdzie zostanie rozbrojone. Działko najprawdopodobniej trafi do muzeum.
W trakcie działań saperskich, teren promenady został zamknięty, a klienci pobliskich lokali gastronomicznych otrzymali zakaz wychodzenia z budynku.

W Jeziorze Wolsztyńskim znajduje się jeszcze wiele pozostałości wojennych, które zostały porzucone przez żołnierzy niemieckich w trakcie odwrotu. Oprócz broni, nurkowie znaleźli jeszcze kosze na śmieci, wiekowe butelki po napojach czy też prawdopodobnie element samolotu.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial