[WIDEO]Działko przeciwlotnicze na wolsztyńskim molo! W akcji patrol saperski!

W sobotę, 29 czerwca br., na Jeziorze Wolsztyńskich w okolicach mola odbyły się ćwiczenia strażaków z JRG Wolsztyn oraz JRG Kościan. Miały one na celu zapoznanie się z terenem, przećwiczenie umiejętności grupy ratownictwa wodno-nurkowej oraz przy okazji oczyszczenie dna zbiornika wodnego. Działania były wspierane przez Wolsztyński Klub Nurkowy – Bad Fish

To właśnie członkowie tego ugrupowania, w trakcie nurkowania w jeziorze natrafili na niecodziennie i niebezpieczne znalezisko – działko przeciwlotnicze, najprawdopodobniej radziecki produkt – WJa-23.

Nurkowie wydostali znalezisko na brzeg, gdzie zostało zabezpieczone przez patrole policji. Na miejscu zjawił się technik kryminalistyki, który dokonał wstępnych oględzin broni.
Może to być element wyposażenia radzieckiego samolotu Ił-2 który rozbił się w okolicach Chorzemina – mówi Jarosław Rostkowski z Muzeum Regionalnego.

Na miejscu zjawili się saperzy z głogowskiego 4 batalionu inżynieryjnego, którzy zabezpieczyli broń oraz amunicję. Znalezisko zostało przewiezione specjalną ciężarówką na poligon, gdzie zostanie rozbrojone. Działko najprawdopodobniej trafi do muzeum.
W trakcie działań saperskich, teren promenady został zamknięty, a klienci pobliskich lokali gastronomicznych otrzymali zakaz wychodzenia z budynku.

W Jeziorze Wolsztyńskim znajduje się jeszcze wiele pozostałości wojennych, które zostały porzucone przez żołnierzy niemieckich w trakcie odwrotu. Oprócz broni, nurkowie znaleźli jeszcze kosze na śmieci, wiekowe butelki po napojach czy też prawdopodobnie element samolotu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial