Alarmy bombowe przed egzaminami maturalnymi!

Poniedziałek, 6 maja był bardzo stresującym dniem dla uczniów oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych, nie tylko ze względu na wagę Egzaminu Dojrzałości, ale również ze względu na alarmy bombowe, które ogłoszone zostały w szkołach w całej Polsce. E-maila z informacją o podłożonej bombie otrzymało również Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej- Curie w Wolsztynie oraz Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim.

Informację o wiadomości przekazano KPP w Wolsztynie. Na miejsce natychmiast skierowano patrol, aby dokonać rozpoznania i potwierdzić, czy w szkole znajduje się bomba. Policjanci nie znaleźli w szkole żadnego ładunku wybuchowego, dzięki czemu uczniowie wolsztyńskiego LO mogli przystąpić do pisania Egzaminu Dojrzałości.

Podobnie sytuacja wyglądała w Grodzisku Wielkopolskim, również przybyły na miejsce patrol Policji, nie odnalazł ładunku wybuchowego, przez co matury odbyły się planowo.

Jak informuje Komenda Główna Policji, funkcjonariusze ustalają sprawcę bądź sprawców wywołania fałszywych alarmów bombowych w szkołach, w których odbywają się matury. Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach. Policjanci przypominają, że konsekwencje takiego czynu mogą być poważne, bowiem autorzy takich „żartów” są ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Za takie celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, sprawcy mogą zostać również pociągnięci do odpowiedzialności finansowej.

Przypominamy, że kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich głupich żartów są jednak ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji, czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial