Pijany kierowca sprawcą poważnej kolizji drogowej!

Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał mieszkaniec powiatu międzyrzeckiego, który w niedzielę spowodował kolizję drogową na drodze krajowej nr 32 pomiędzy Grodziskiem Wielkopolskim, a Ruchocicami. Już stracił prawo jazdy. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem. Grozi mu nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

9 marca br. w niedzielną noc około godz.: 1.10 doszło do kolizji drogowej z udziałem dwóch pojazdów osobowych. Ze wstępnych ustaleń policjantów wykonujących czynności na miejscu zdarzenia drogowego wynika, że kierujący samochodem osobowym Opel Corsa nagle z niewiadomych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do zderzenia z prawidłowo jadącą pojazdem osobowym marki VW New Beetle.

W trakcie wykonywanych czynności od kierowcy opla była wyraźnie wyczuwalna woń alkoholu. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało ponad 2 promile. Policjanci pijanemu kierowcy zatrzymali prawo jazdy. Tym razem na szczęście ucierpiały tylko pojazdy, nie mniej jednak pijanemu kierowcy grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Grodziscy policjanci, prowadzący postępowanie w powyższej sprawie mogą zgodnie z obowiązującymi przepisami zabezpieczyć samochód na poczet grożących mężczyźnie majątkowych środków karnych.

Apelując do kierowców przypominamy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach! Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do lat 10.

Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych. W przypadku zawieszenia kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, istnieje możliwość orzeczenia środka karnego, jakim jest przepadek pojazdu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial